VANDUO

 

Vandens, kurį vartotojai Lietuvoje gali įsigyti mitybos reikmėms, rūšys yra šios: natūralus mineralinis vanduo, fasuotas geriamas vanduo, šaltinio vanduo, stalo vanduo. Norint įsigyti atitinkamų savybių vandenį, aktualu pasidomėti, kuo šios rūšys skiriasi.


NATŪRALUS MINERALINIS VANDUO

Tai iš vieno ar kelių natūralių ar dirbtinių šaltinių išgaunamas požeminis vanduo, kuris nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi savo natūraliu švarumu ir originalia chemine kompozicija. Ji priklauso nuo mineralinių medžiagų, mikroelementų ar kitų sudėtinių dalių, lemiančių vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms. Svarbiausias natūralaus mineralinio vandens savybes požymius užtikrina patikimai nuo taršos apsaugota žemės gelmių aplinka.

Į mūsų šalies rinką tiekiamas natūralus mineralinis vanduo turi būti oficialiai pripažintas Europos Sąjungos kompetentingos institucijos. Lietuvoje tokia yra Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos. 


FASUOTAS GERIAMASIS VANDUO

Požeminis vanduo, atitinkantis teisės aktuose nustatytus saugos ir kokybės rodiklius. Geriamasis vanduo gali būti fasuojamas naudojat viešai tiekiamą vandenį arba vandenį iš įmonės naudojamų gręžinių.


ŠALTINIO VANDUO

Originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, susidaręs neužterštoje aplinkoje. Šaltinio vanduo, kaip ir natūralus mineralinis vanduo, fasuojamas jo gavybos vietoje į prekinę tarą, neapdorojamas dezinfekcinėmis medžiagomis.


STALO VANDUO

Nealkoholinis gėrimas, gaminamas į geriamąjį vandenį pridedant natūralaus mineralinio vandens arba šaltinio vandens, arba mineralinių medžiagų. Gėrimas gali būti aromatizuotas kvapiosiomis medžiagomis ir (ar) vitaminizuotas.

 

NEALKOHOLINIŲ GĖRIMŲ PARDAVIMŲ KIEKIU PASISKIRSTYMAS PAGAL KATEGORIJAS LIETUVOJE

šaltinis: Nielsen, 2013 m.