INGREDIENTAI

SUDEDAMŲJŲ DALIŲ REIKŠMĖS

 

+ ANGLIES DIOKSIDAS (CO2)

Anglies dioksidas naudojamas gaiviųjų gėrimų putojimui sukelti. Tai nenuodingos, inertiškos, iš esmės beskonės dujos. Naudojamo anglies dioksido kiekis priklauso nuo gaiviojo gėrimo tipo. Lengvai gazuoti gėrimai paprastai būna vaisiniai, limonadas ir kolos yra vidutiniškai gazuoti, o kokteiliams naudojami gėrimai, pvz., tonizuojantis vanduo, yra stipriai gazuoti. Anglies dioksidas gali atsirasti natūraliai ir kai kurie vandenys buteliuose turi natūralius burbuliukus.

+ VANDUO

Vanduo yra pagrindinis visų gėrimų ingredientas. Gazuotuose gėrimuose jis sudaro apie 90 % įprasto produkto ir 98% mažo kaloringumo produkto.Didžioji dalis gaiviųjų gėrimų gamyboje naudojamo vandens imama iš vandentiekio. Tačiau gali būti naudojamas ir šaltinių vanduo ar natūralus mineralinis vanduo, ir tai nurodoma produkto etiketėje.
Jei imamas vandentiekio vanduo, prieš jį naudojant gamyboje jis turi būti papildomai apdorotas. Taip daroma dėl to, kad gaiviajame gėrime vanduo veikia kaip tirpalas visiems kitiems ingredientams, todėl jo kokybė yra ypatingai svarbi. Kiekviena gaiviųjų gėrimų bendrovė turi savus reikalavimus vandens apdorojimui, apimančius fizines, chemines, mikrobiologines ir skonio charakteristikas.

+ VAISIAI / VAISIŲ SULTYS

Informacija apie vaisių sultis pateikta interneto svetainės vaisių sulčių puslapyje.

+ SMULKINTI VAISIAI

Citrusiniai produktai, pagaminti iš viso vaisiaus, įskaitant žievelę ir minkštimą.

+ VAISIŲ TYRĖ

Vaisių tyrę galima vadinti vaisių sultimis. Ji gaunama iš viso ar nulupto vaisiaus, naudojant tokį fizinį procesą kaip filtravimas, malimas ar trynimas nepašalinant sulčių.

+ LĄSTELĖS, SULTINGI GABALIUKAI

Citrusiniuose produktuose tai yra sulčių maišeliai.

+ VANDENIU IŠGAUTOS VAISIŲ SULTYS

Tai produktas, gaunamas difuzijos su vandeniu iš viso dehidratuoto vaisiaus (pvz., džiovintų slyvų) arba iš viso minkšto vaisiaus būdu, kuris negali būti išspaustas jokiomis fizinėmis priemonėmis (pvz., açai uogos).

+ CUKRUS (SACHAROZĖ, GLIUKOZĖ IR FRUKTOZĖ)

Tradiciškai saldumo gaiviesiems gėrimams suteikia iš cukrinių runkelių arba cukranendrių išgautas cukrus (sacharozė).
Esant rūgščiai, kurios yra ir gaiviuosiuose gėrimuose, sacharozė (gliukozės ir fruktozės disacharidas) hidrolizuojasi, sudarydama tolygų gliukozės ir fruktozės monosacharidų mišinį. Todėl gaiviuosiuose gėrimuose būna šių trijų cukrų derinys. Tas pats su sacharoze vyksta ir vaisių sultyse.
Kad suteiktų saldumo, taip pat gali būti naudojami ir gliukozės bei fruktozės sirupai.
Visi cukrai turi tokį pat kaloringumo kiekį, apytiksliai 4 kcal/g, bet skiriasi saldumo lygiais, pvz., fruktozė truputį saldesnė už sacharozę, o gliukozė ne tokia saldi kaip sacharozė.

+ MALTODEKSTRINAS

Maltodekstrinas yra sudėtingas angliavandenis, sudarytas iš skirtingo ilgio gliukozės grandinių. Maltodekstrinas dažnai naudojamas sportiniuose gėrimuose, nes jis suteikia didelę angliavandenių koncentraciją su trupučiu saldumo.

+ INTENSYVŪS SALDIKLIAI

Intensyvūs saldikliai yra necukrinės medžiagos, kurias galima naudoti maisto ir gėrimų produktuose vietoje cukraus. Jie yra daug kartų saldesni už cukrų, vadinasi, reikia gerokai mažesnio kiekio, kad būtų gautas norimas produkto saldumas.
Gamyba naudojant intensyvius saldiklius pradėta Pirmojo pasaulinio karo metu, kai cukraus pasiūla buvo ribota. Gamintojai pastebėjo, kad sumaišius skirtingus intensyvius saldiklius, kartais su cukrumi, galima gauti geresnius produkto skonio profilius. Todėl daug gamintojų savo gėrimuose naudoja saldiklių mišinius, o ne vieną intensyvų saldiklį.
JK gaiviuosiuose gėrimuose dažniausiai naudojami intensyvūs saldikliai yra:
Acesulfamas-K (E950)
Aspartamas (E950)
Sacharinas (E954)
Steviolio glikozidai (E960)
Sukralozė (E955)

+ RŪGŠTYS

Rūgštys gaiviuosiuose gėrimuose naudojamos dėl dviejų priežasčių:
Siekiant sulėtinti mikroorganizmų (mielių, pelėsių ir bakterijų) augimą ir pagerinti gėrimo skonį subalansuojant saldumą
Trys dažniausiai naudojamos rūgštys yra:
Citrinos rūgštis (E330) – natūrali rūgštis citrusiniuose vaisiuose
Obuolių rūgštis (E296) – natūrali rūgštis obuoliuose
Fosforo rūgštis (E338) – tradiciškai naudojama kolose

+ KONSERVANTAI

Konservantai leidžia prailginti galiojimo laiką sulėtindami ar sustabdydami mikroorganizmų (mielių, pelėsių ir bakterijų) augimą. Ne visuose gaiviuosiuose gėrimuose yra konservantų, jų poreikis priklauso nuo produkto tipo ir apdorojimo. Gaiviesiems gėrimams, kurių sudėtyje yra cukraus ir vaisių sulčių, paprastai reikia konservantų, kurie juos apsaugo nuo mikrobiologinio gedimo. Gaiviuosiuose gėrimuose leidžiama naudoti keturis konservantus:
Benzoatus (E210-E213)
Sorbatus (E200-E203)
Sulfitus E220-228)
Dimetilo dikarbonatą (E242)

+ DAŽIKLIAI

Dažikliai gaiviuosiuose gėrimuose naudojami siekiant padaryti produktą estetiškai patrauklesniu, išlaikyti gėrimų išskirtinumą ar charakteristikas, pagal kurias juos būtų galima atpažinti.
Dažikliai būna trijų pagrindinių kategorijų:
NATŪRALŪS DAŽIKLIAI
Juos galima išgauti iš augalų, vaisių ir daržovių, taip pat juos galima pagaminti sintetiškai.
Yra dvi pagrindinės kategorijos:
Karotenoidai – kurie suteikia spalvų spektrą nuo geltonos iki oranžinės.
Antocianinai – kurie suteikia spalvų spektrą nuo ryškiai raudonos iki violetinės.
DIRBTINIAI DAŽIKLIAI
Galima išgauti pilną spalvų spektrą – mėlynos, žalios, raudonos, geltonos ir t.t. Visi gaiviuosiuose gėrimuose naudojami dirbtiniai dažikliai nuodugniai ištestuoti ir patvirtinta, kad jie saugūs. Tačiau, dėl didėjančio vartotojų polinkio rinktis natūralius dažiklius, pastaraisiais metais tarp JK rinkoje dalyvaujančių gamintojų ir mažmenininkų vyrauja tendencija mažinti dirbtinių dažiklių naudojimą produktuose.
KARAMELĖS
Karamelės yra vieni iš seniausių ir plačiausiai naudojamų dažiklių. Jos naudojamos kolos ir imbieriniuose gėrimuose, taip pat gali būti naudojamos ir aluje bei šendi (angl. shandy) kokteiliuose.

+ SKONINĖS MEDŽIAGOS

Skoninės medžiagos naudojamos praktiškai visuose gaiviuosiuose gėrimuose. Jos gali būti išgaunamos iš natūralių arba dirbtinių šaltinių ir skirtos patenkinti didėjančią vartotojų paklausą įvairiam skirtingo skonio maistui ir gėrimams. Natūralios skoninės medžiagos išgaunamos iš įvairių vaisių, daržovių, riešutų, žievių, lapų, prieskonių ir aliejų. Dirbtinės skoninės medžiagos gaminamos sintetiškai.

+ KOFEINAS

Kofeinas yra budrumą didinantis stimuliatorius. Jis natūraliai atsiranda mažiausiai 63-ose pasaulio augalų rūšyse, iš kurių žinomiausios – kava, arbata, kakava ir guarana. Kofeiną kūnas greitai metabolizuoja. Kofeino medicininis poveikis buvo išsamiai tyrinėtas ir Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) neseniai paskelbė savo mokslinę nuomonę dėl kofeino saugumo. Šioje nuomonėje daroma išvada, kad sveikiems suaugusiems, išskyrus nėščias ir krūtimi maitinančias moteris, pavienės kofeino dozės iki 200 mg ir bendra dienos kofeino norma iki 400 mg yra saugios.
Atsižvelgiant į taisykles, produkte esantis kofeino kiekis turi būti nurodytas jo sudedamųjų dalių sąraše. 150 mh/l viršijantys kiekiai turi būti nurodyti kiekybiškai, pateikiant tokį perspėjimą: sudėtyje yra daug kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms arba krūtimi maitinančioms moterims.

+ TAURINAS

Taurinas yra viena iš gausiausių organizme esančių aminorūgščių.Tai yra pakeičiama aminorūgštis, t.y. organizmas ją gali susintetinti iš cisteino ir metionino.Jos nėra augaluose, tad vegetarams arba veganams, kurių dieta nesubalansuota, t.y. trūksta cisteino arba metionino, gali trūkti taurino. Nėra įrodymų, kad taurinas turi kokių nors naudingų poveikių sveikam žmogui, bet jis naudojamas žmonių su širdies problemomis gydymui. Jis susijęs su ląstelių membranos stabilumu ir su smegenų ląstelių aktyvumu, taip pat yra sudedamoji tulžies rūgščių, kurios padeda riebalų metabolizmui, dalis.

+ L-KARNITINAS

L-karnitinas yra maisto medžiagų, kurios žinomos kaip į vitaminus panašios medžiagos, grupės narys. Jis susijęs su riebalų metabolizmu, t.y. energijos gavimu deginant riebalus mitochondrijoje. Jį atradus jis gavo vitamino B statusą, bet iš tikrųjų nėra vitaminas, nes kūnas jį gali metabolizuoti iš lizino. Karnitino gausu mėsoje, bet retai pasitaiko daržovėse.
Manoma, kad karnitinas gauna energiją iš riebalų metabolizmo atskirai nuo glikogeno naudojimo, todėl suteikia papildomos energijos. Širdis iki 80 % savo energijos gauna iš lipidų (riebalų), todėl didelis karnitino kiekis randamas širdies raumenyje.

+ INOZITOLIS

Inozitolis atsiranda viso kūno ląstelių membranose ir dažnai siejamas su vitaminais B.Dėl jo paskirties organizme vis dar diskutuojama, bet jis siejamas su angliavandenių metabolizmu. Jo pasitaiko labai įvairiuose maistuose, įskaitant mėsą, vaisius, grūdus ir daržoves.

+ GLIUKURONOLAKTONAS (D-GLIUKONO-GAMA-LAKTONAS)

Gliukuronolaktonas natūraliai atsiranda organizmo jungiamajame audinyje (sausgyslėse ir raiščiuose), o taip pat ir augalų lipuose. Yra požymių, rodančių, kad jis gali pagerinti fizinę veiklą ir padėti padidinti protinę veiklą.

+ VITAMINAI B

Vitaminai B dažnai naudojami energetiniuose ir kituose praktiniuose gėrimuose, o dažniausi naudojami B1, B2, B3 (Niacinas), B5 (Pantoteno rūgštis), B6 ir B12.
Tiaminas (vitaminas B1) turi kelias svarbias funkcijas, tarp jų ir sąveiką su kitais B grupės vitaminais, padedant išskaidyti ir išskirti energiją iš maisto bei išlaikant sveikus nervinius ir raumenų audinius.
Riboflavinas (vitaminas B2) turi kelias funkcijas, tarp jų ir odos, akių ir nervinės sistemos sveikatos palaikymą bei pagalbą organizmui išskiriant energiją iš angliavandenių.
Niacinas (vitaminas B3) turi kelias svarbias funkcijas, tarp jų ir pagalbą išskiriant energiją iš suvalgyto maisto ir palaikant nervinės bei virškinimo sistemų sveikatą.
Pantoteno rūgštis (vitaminas B5) turi kelias funkcijas, pvz., pagalbą išskiriant energiją iš suvalgyto maisto.
Vitaminas B6 turi kelias svarbias funkcijas, pvz., sudaro sąlygas organizmui naudoti ir kaupti maiste esančius baltymus bei angliavandenius ir padeda formuoti hemoglobiną – medžiagą, kuri po organizmą išnešioja deguonį.
Vitaminas B12 turi kelias svarbias funkcijas ir yra susijęs su raudonųjų kraujo ląstelių gamyba bei nervinės sistemos sveikatos palaikymu, energijos iš suvalgyto maisto išskyrimu ir folio rūgšties apdorojimu.

+ VITAMINAS C (ASKORBO RŪGŠTIS)

Vitamino C, dar žinomo kaip askorbo rūgštis, būna citrusų vaisių sultyse ir kitose vaisių sultyse (skirtingais kiekiais), taip pat gali būti naudojamas ir gaiviuosiuose gėrimuose. Tai yra svarbus veiksnys palaikant sveiką ląstelių veiklą. Jis taip pat svarbus kaulų, kremzlių, raumenų ir kraujagyslių struktūrai, kapiliarų bei dantenų palaikymui ir geležies įsisavinimui.

+ ELEKTROLITAI

Elektrolitas yra terminas, apibūdinantis druskas, pvz., natrį (Na+), chloridą (Cl-), kalį (K+) ir kalcį (Ca2+), kurios turi elektros krūvį. Kūno skysčiai, tokie kaip kraujas ir plazma, turi didelę elektrolitų koncentraciją – šie elektrolitai yra svarbūs nervų, širdies ir raumenų ląstelėms perduodant elektros impulsus, pvz., nervinius impulsus ir raumenų susitraukimus. Inkstai palaiko pastovią elektrolitų koncentraciją kraujyje. Treniruotės metu elektrolitai, ypač natris ir kalis, prarandami prakaituojant, juos reikia pakeisti kitais, tad jų dažnai būna sportiniuose gėrimuose.